ارائه سرویس اعتبارسنجی به کسب‌وکارهای اعتباری غیربانکی ادامه می‌یابد

1401/2/27

مدیرعامل شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران در گفتگو با خبرگزاری ایبِنا ضمن تاکید بر تداوم ارائه سرویس اعتبارسنجی به کسب‌وکارهای اعتباری غیر بانکی، به تبیین دلایل اصلاح ساختار فروش این شرکت پرداخت.

شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران اخیراً با استناد به بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به همکاری با نمایندگان فروش خود پایان داده است. با توجه به اینکه کسب‌وکارهای مختلفی از طریق نمایندگان فروش، سرویس اعتبارسنجی این شرکت را دریافت می‌کرده‌اند، مدیرعامل این شرکت در گفتگو با خبرگزاری ایبِنا ضمن بیان علت این موضوع به تبیین نحوه دریافت سرویس اعتبارسنجی توسط کسب‌وکارهای نیازمند این سرویس در شرایط جدید پرداخت.
مدیرعامل شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران با بیان اینکه بررسی بوم کسب‌وکار صنعت اعتبارسنجی نشان می‌دهد بخش مهمی از اقدامات و منابع مورد نیاز جهت خلق و ارائه ارزش پیشنهادی مرتبط، پرداختن به حوزه‌های تأمین اطلاعات، مدل‌سازی و زیرساخت‌های فنی است، گفت در قسمت مربوط به کانال فروش نیز بهره‌مندی از شبکه مناسب و کارآمد از اهمیت بالایی برخوردار است. از این روی و با توجه به عدم وجود تجربه قبلی در کشور، لازم بود شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران با تمرکز ویژه بر بخش‌های تأمین اطلاعات و مدل‌سازی، نسبت به توسعه آنها اقدام نماید. بخش فروش نیز نه به‌عنوان اولویت اصلی بلکه با اولویتی پایین‌تر مورد اهتمام قرار گرفت. وی ادامه داد اگر بخش‌بندی مشتریان بانکی و غیربانکی را برای شرکت ترسیم نماییم، فروش و ارائه خدمت به حوزه بانکی به صورت مشخص و کامل توسط خود شرکت مدیریت و پیگیری شده و در بخش غیربانکی شاهد برون‌سپاری و جذب و همکاری با نمایندگان فروش بوده‌ایم.
جعفری افزود رشد و توسعه شرکت در حوزه‌های تأمین اطلاعات و مدل‌سازی، ظهور و فراگیری کسب‌وکارهای مالی مبتنی بر فناوری در کنار برخی تخلفات و مشکلاتی که به واسطه عدم نظارت و مدیریت کافی در شبکه فروش ایجاد شده بود، ضرورت نیاز به ایجاد واحد توسعه کسب‌وکار را بیش از گذشته نمایان ساخته و بر همین اساس در سال 1400، واحد توسعه کسب‌وکار شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران، با مأموریت‌های مشخص در حوزه توسعه بازار و تأمین‌کنندگان اطلاعات ایجاد گردید. تمرکز بر تنوع‌بخشی به اطلاعات با جذب تأمین‌کنندگان جدید اطلاعات غیربانکی، همانند سازمان‌های دولتی، شهرداری‌ها و به خصوص شرکت‌های حوزه فین‌تک، از جمله اقدامات مهم صورت گرفته در این بخش بوده است. 
وی با اشاره به اینکه ارزش پیشنهادی (Value Proposition) صنعت اعتبارسنجی، ایجاد آگاهی و اعتماد است، افزود ماهیت اعتماد و نقش این صنعت به عنوان اعتمادساز در حوزه اعتباری، بر کسی پوشیده نبوده و بانک مرکزی نیز بر همین اساس و بنا به وظیفه ذاتی خود اقدامات نظارتی و حمایتی را از زمان تأسیس شرکت صورت داده است. به عبارتی برندینگ و معرفی یک نهاد واحد به عنوان متولی صنعت اعتبارسنجی که تحت نظارت این بانک اقدام به ارائه خدمت به بخش‌های بانکی و غیربانکی می‌نماید، در راستای همین موضوع بوده است. 
وی افزود موضوع دیگر قابل اشاره، لزوم و اهمیت ارائه خدمت به کسب‌وکارهای متوسط و خرد و به صورت کلی حوزه غیربانکی و مشتریان متعدد بخش خصوصی و دولتی است که در همین راستا کسب‌وکارها و نهادهایی مانند تارا، اسنپ‌پی و صندوق کارآفرینی امید در سال گذشته به سبد مشتریان شرکت اضافه شدند و از خدمات این شرکت در فرآیند کسب‌وکار خود استفاده می‌نمایند. از این رو شاهد رویکردی هستیم که در عین ارائه خدمت به هر دو بخش بانکی و غیربانکی، اهمیت شناسایی و معرفی نهاد واحد را به عنوان متولی در دستور کار داشته است. 
همچنین در چند ماه اخیر، دولت محترم رویکرد حمایتی و توسعه‌ای در خصوص اعتبارسنجی داشته و بخشنامه‌های مهمی در ارتباط با اعطای تسهیلات بر مبنای اعتبارسنجی توسط وزارت محترم امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به بانک‌ها ابلاغ شده است. در نتیجه این موضوع ضرورت توجه به دو محور یاد شده یعنی شناسایی نهاد متولی حوزه اعتبارسنجی و توجه به مشتریان غیربانکی به عنوان کانون‌های غیربانکی شناسایی و انعکاس رفتار اعتباری اشخاص را بیش از پیش آشکار می‌سازد.
جعفری در پایان تأکید کرد بخش‌نامه ابلاغی اخیر بانک مرکزی به شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران مبنی بر پایان دادن به همکاری با نمایندگان فروش شرکت به معنای عدم ارائه سرویس به کسب‌وکارهای مختلف که به هر نحوی به سرویس اعتبارسنجی نیاز دارند نبوده بلکه با توجه به توضیحات اشاره شده، در راستای اصلاح ساختار فروش و در عین حال ارائه خدمات به استفاده‌کنندگان و پاسخگویی نیاز آنها به شکل صحیح بوده است. وی افزود شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران نیز در همین راستا تمهیدات لازم را اندیشیده و کسب‌وکارهای مختلف می‌توانند از طریق انعقاد قرارداد مستقیم با این شرکت و عضویت در سامانه اعتبارسنجی ایران، بدون هیچ مشکلی سرویس اعتبارسنجی موردنیاز خود را دریافت کنند.
 

بیمه البرز؛ عضو جدید سامانه اعتبارسنجی از صنعت بیمه کشور

بیمه البرز؛ عضو جدید سامانه اعتبارسنجی از صنعت بیمه کشور

بیمه البرز به عنوان یکی از شرکت‌های پیشگام و نوآور در صنعت بیمه کشور، با امضای تفاهم‌نامه همکاری با شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران، به سامانه اعتبارسنجی کشور پیوست.

بیشتر
برگزاری همایش «اعتبارسنجی از منظر حقوق و اقتصاد» در راستای سلسله نشست‌های حقوق مالی در محل موسسه حقوق تطبیقی دانشگاه تهران

برگزاری همایش «اعتبارسنجی از منظر حقوق و اقتصاد» در راستای سلسله نشست‌های حقوق مالی در محل موسسه حقوق تطبیقی دانشگاه تهران

نظر به گستردگی و اهمیت بالای اعتبارسنجی به ویژه از منظر علم حقوق و اقتصاد، شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران با همکاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران اقدام به برگزاری همایش آموزشی و نشست علمی با موضوع «اعتبارسنجی از منظر حقوق و اقتصاد» در تاریخ 1402/03/08 با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران نمود.

بیشتر
سلسله نشست‌های حقوق مالی  با موضوع "اعتبارسنجی از منظر حقوق و اقتصاد"

سلسله نشست‌های حقوق مالی با موضوع "اعتبارسنجی از منظر حقوق و اقتصاد"

مؤسسه حقوق تطبیقی دانشگاه تهران در راستای سلسله نشست‌های حقوق مالی و همایش با موضوع "اعتبارسنجی از منظر حقوق و اقتصاد" با مشارکت شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران برگزار می‌نماید.

بیشتر